Warszawa Lokalna

Warszawa Lokalna

Dobre maniery na drodze

opublikowano: śr, 2016-07-06 09:49, a.matan

 

***

„Grywalizacja rowerowa uczniów warszawskich szkół” – taki pomysł na poprawienie warszawskiego transportu wygrał na platformie Otwarta Warszawa w 2014 r. Zgłosił go Radosław Wałkuski. Zadeklarował, że weźmie udział w projekcie, w fazie wdrażania go przez m.st. Warszawę. Pomysł zrealizowano w 2016 r, wiosną, w ramach kampanii społecznej Rowerowy maj w Warszawie. Bardzo się spodobał. Na razie wprowadzony był pilotażowo, w wybranych warszawskich szkołach. Promował zdrowy styl życia i zrównoważoną mobilność. Więcej o projekcie: http://rowery.um.warszawa.pl/aktualnosci/na-g-wnej/rowerowy-maj-w-warszawie

Równolegle, w czasie tej kampanii, miasto zaangażowało użytkowników platformy Otwarta Warszawa do dyskusji o dobrych manierach na drodze. Chodziło o wspólne ustalenie z kierowcami, rowerzystami i pieszymi, zasad harmonijnego współistnienia na warszawskich drogach. Bywa, jak wiadomo, nerwowo i mało życzliwie. Stąd potrzeba rozmowy i zmiany zachowań.

Na pytania o niebezpieczne miejsce, o pomysły na poprawę wzajemnych relacji użytkowników, odpowiedziało prawie 300 osób! Na podstawie tych zgłoszeń eksperckie jury wybrało dziesięć najlepszych, z rekomendacją wdrażania ich przez jednostki miejskie. Wraz z mieszkańcami stworzono również Warszawski Poradnik Dobrych Manier Na Drodze.  Nie uchyla on, rzecz jasna, Kodeksu drogowego. Zwraca uwagę na fakt, że dobre maniery pomagają nie tylko w życiu, ale i w ruchu drogowym. Będzie ozdobiony grafikami, autorstwa Przemysława Kwiatkowskiego. Treść, skonsultowana z Radą Języka Polskiego, jest następująca.

 

Warszawski poradnik dobrych manier na drodze:

1. Bądź wzorem dobrego zachowania na drodze.
2. Uśmiechaj się. Bądź wyrozumiały dla innych uczestników ruchu.
3. Trzymaj nerwy na wodzy. Spiesz się powoli.
4. Dawaj przykład najmłodszym. Stój na  czerwonym, idź i jedź na zielonym.
5. Stosuj zasadę jazdy "na suwak".
6. Nie wjeżdżaj na skrzyżowanie, gdy nie ma miejsca, żeby je opuścić.
7. Zwalniaj przed skrzyżowaniami i przejściami dla pieszych.
8. Nie blokuj chodników i przejść dla pieszych.
9. Sygnalizuj każdy manewr.

10. Szanuj wszystkich na drodze. Jakość ruchu zależy od Ciebie.