Warszawa Lokalna

Warszawa Lokalna

Warszawa 2030

opublikowano: pon, 2015-10-05 11:06, Agnieszka Matan

Kwiecień 2016:

Za nami pierwszy etap prac nad strategią rozwoju naszego miasta, która ma wyznaczać cele jakie musimy zrealizować w Warszawie do 2030 roku. Przez ostatnie miesiące zgłaszaliśmy swoje pomysły na Warszawę przyszłości. Na tej podstawie powstała wizja miasta, czyli krótki i ogólny opis stanu Warszawy w 2030 roku, do którego będziemy dążyć poprzez realizację strategii. Poniższa wizja to efekt wspólnej pracy mieszkańców, ekspertów oraz urzędników.

 

WARSZAWA w 2030 roku to:

 

AKTYWNI MIESZKAŃCY – Warszawa to My, jej mieszkańcy. Podążamy własną drogą, rozwijamy nasze zainteresowania, realizujemy osobiste marzenia i zawodowe ambicje, ale wspólnie angażujemy się w życie miasta i czujemy się za nie odpowiedzialni.

 

PRZYJAZNE MIEJSCE – Warszawa to miasto, w którym każdy czuje się jak u siebie, wolny i bezpieczny. Bogactwo przestrzeni, wynikające z umiejętnego łączenia tradycji z nowoczesnością, środowiska miejskiego z przyrodniczym, lokalności z wielkomiejskością, oferuje wygodę życia i sprzyjające warunki do działania.

 

OTWARTA METROPOLIA – Warszawa to miasto otwarte na świat. Śmiało wychodzące naprzeciw wyzwaniom, inspirujące innych. Dzięki swojej różnorodności i nastawieniu na współpracę jest wyjątkowym środowiskiem do kreowania i rozwijania idei. Stanowi ważny węzeł sieci europejskich metropolii.

 

Jak być aktywnym mieszkańcem/mieszkanką Warszawy? Goraco polecamy Wam nasz "Niezbędnik aktywnych mieszkańców"

 

**

 

Październik 2015:

W ramach aktualizacji Strategii Rozwoju Miasto Stołeczne Warszawa i Otwarta Warszawa zaprosiło warszawiaków do dzielenia się pomysłami na strategię miasta do 2030 roku.

Od 5 X w 125 lokalizacjach w mieście będą ustawione „pudełka pomysłów”, do których każdy będzie mógł wrzucić ankietę ze swoja własną wizją Warszawy 2030. Formularz będzie dostępny również na portalu Otwarta Warszawa http://otwartawarszawa.pl/warszawa2030/ i na stroniewww.2030.um.warszawa.pl. Mapę miejsc z dostępnymi pudełkami można znaleźć pod adresem otwartawarszawa.pl/warszawa2030/lokalizacja-pudel.

Wizję Warszawy przyszłości mieszkańcy miasta będą mogli współtworzyć biorąc udział w licznych akcjach i konkursach przygotowanych przez miasto i Otwartą Warszawę.

Przygotowano między innymi konkurs na Futurestory, w którym warszawiacy wspólnie stworzą futurystyczne opowiadanie o Warszawie. W każdy poniedziałek, środę i piątek na stronie www. pojawi się kolejny fragment opowiadania, ciąg dalszy będą pisać i wybierać poprzez głosowanie mieszkańcy miasta. Całe opowiadanie napisane zespołowo przez warszawiaków przeczytamy już 30 października.

Do opowiadania o stolicy przyszłości, Miasto Stołeczne Warszawa i Otwarta Warszawa zaprosiły także uczniów szkół ponadpodstawowych. Specjalnie dla nich został przygotowany konkurs literacki. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie www.otwartawarszawa.pl/warszawa2030/konkurs-dla-szkol.

Dla tych, którzy wolą obrazy od słów, została przygotowana akcja, która łączy w sobie kreatywność i budowanie. Na stronie otwartawarszawa.pl/warszawa2030/minecraft będzie można obserwować jak powstaje Warszawa 2030 w jednej z popularnych gier komputerowych. Wszystkich graczy zachęcamy do wzięcia udziału w zabawie i tworzenia własnych wizualizacji miasta przyszłości. Dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody finansowe. 

Więcej o konkursie na stronie www.otwartawarszawa.pl/warszawa2030/minecraft.