Warszawa Lokalna

Warszawa Lokalna

W mojej okolicy nie ma MAL-u (dla mieszkańców)

opublikowano: wt, 2018-09-25 10:01, zwlodarczyk

Zdjęcie przedstawia Rotacyjny Dom Kultury na Jazdowie fot. Jeden z MAL-i powstałych z inicjatywy mieszkańców i mieszkanek

 

Jeśli w Twojej okolicy nie ma Miejsca Aktywności Lokalnej, a chciał(a)byś by powstało napisz do nas mal@um.warszawa.pl, zgłoś to do urzędu w Twojej dzielnicy lub skorzystaj z poniższych sposobów: 

 

Zgłoś projekt w budżecie obywatelskim – zorientuj się czy innym też brakuje takiego miejsca. Opisz czemu jest potrzebne, jak miałoby działać, co powinno się w nim dziać. Zachęć mieszkańców do głosowania właśnie na ten projekt. Zobacz, jak zrobiły to mieszkanki na Muranowie TU

(Budżet obywatelski to proces, w trakcie którego mieszkańcy decydują o wydatkowaniu części budżetu dzielnicy lub miasta. Najpierw mieszkańcy zgłaszają propozycje zadań/projektów, które następnie zostaną poddane pod głosowanie wszystkich mieszkańców. Miejsce Aktywności Lokalnej może znaleźć się w puli pomysłów, które zostaną poddane głosowaniu. Więcej o budżecie obywatelskim tu).  

 

Zaangażuj radę osiedla – jako jednostki pomocnicze niższego rzędu w dzielnicach m. st. Warszawy mają Rady Osiedla możliwość ubiegania się o lokale na prowadzenie działalności statutowych. Przestrzeń ta, na określonych warunkach, może pełnić również funkcję Miejsca Aktywności Lokalnej. (Dowiedz się więcej o radach osiedli w Warszawie). 

 

Przetestuj swój pomysł dzięki lokalom miejskim na krótkie działania – dzięki formule udostępnienia lokali miejskich na krótki czas można zrealizować pilotaż, sprawdzić potencjał miejsca i określić zasoby. Narzędzie to można wykorzystać, kiedy nie ma pewności odnośnie powodzenia funkcjonowania Miejsca Aktywności Lokalnej w danym środowisku. W tej formule można wynająć lokal na miesiąc, chyba że działania odbywają się tylko w wybrane dni tygodnia – wtedy możliwe jest podpisanie umowy na trzy miesiące. Koszt wynajmu takiego lokalu jest ustalany indywidualnie i jest zależny od lokalu i działań, które będą w nim realizowane. W uzasadnionych przypadkach opłaty związane będą jedynie z mediami. (Dowiedz się więcej o lokalach na krótkie działania). 

 

Zrealizuj pilotaż dzięki inicjatywie lokalnej – zbierz innych aktywnych mieszkańców, zastanówcie się jak moglibyście się włączyć w prowadzenie domu sąsiedzkiego. Wypełnijcie wniosek o inicjatywę lokalną i złóżcie ją do urzędu dzielnicy. Zobacz, jak zrobili to mieszkańcy Targówka TU

(Inicjatywa lokalna to forma współpracy samorządu z mieszkańcami, aby wspólnie zrealizować zadanie publiczne na rzecz społeczności lokalnej. Jeżeli mieszkańcy mają pomysł na konkretne, ważne dla swojej okolicy przedsięwzięcie, to mogą złożyć wniosek do Urzędu, aby wspólnie ten pomysł zrealizować. Być może takim pomysłem okaże się otwarcie miejsca aktywności lokalnej. Dowiedz się więcej o inicjatywie lokalnej).