Warszawa Lokalna

Warszawa Lokalna

Tworzenie nowego MAL-u (urzędy i instytucje)

opublikowano: wt, 2017-03-28 11:06, zwlodarczyk

Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy na bieżąco przygląda się rozwojowi Miejsc Aktywności Lokalnej w Warszawie i go wspiera.

Zdjęcie przedstawia grupę osób wspólnie planujących nowy MAL fot. Pomożemy Ci zaplanować tworzenie nowego MALu

Jeśli Twoim zadaniem jako urzędnika/urzędniczki lub pracownika/pracowniczki miejskiej instytucji jest stworzenie nowego MAL-u możesz skorzystać z naszego wsparcia. Skontaktuj się z nami, wspólnie porozmawiamy i pomożemy ci dobrze zaplanować ten proces. 

Zadzwoń do osoby, które wspiera MAL-e w Twojej dzielnicy: 

  • Zuzanna Włodarczyk-Wojtowicz 22 443 34 39 (Białołęka, Mokotów, Ochota, Rembertów, Śródmieście, Ursynów, Wola, Wilanów, Wesoła); 
  • Adam Markuszewski 22 443 34 48 (Praga-Południe, Praga-Północ, Targówek); 
  • Joanna Baczko  22 443 31 84 (Bemowo, Bielany, Wawer, Żoliborz)
  • Greta Droździel-Papuga 22 443 34 96 (Ursus, Włochy)

lub napisz na mal@um.warszawa.pl.  

 

Korzystaj z doświadczeń innych. Poniżej przedstawiamy różnego typu wskazówki, rekomendacje i raporty, które pomogą Ci w tworzeniu nowego MAL-u.  

  

RAPORTY Z KONSULTACJI SPOŁECZNYCH I DZIAŁAŃ DIAGNOSTYCZNYCH

Planując otwarcie Miejsca Aktywności Lokalnej dobrze jest poznać potrzeby lokalnej społeczności oraz jej oczekiwania wobec nowego miejsca. Wiele dzielnic przed otwarciem MAL-u decyduje się na przeprowadzenie diagnozy lub konsultacji społecznych. Zachęcamy do zapoznania się z raportami z dotychczasowych procesów. Znajdziesz je TU>>> 

  

REKOMENDACJE DOT. PRZYSTOSOWANIA LOKALU 

Miejsce Aktywności Lokalnej powinno sprzyjać integracji sąsiedzkiej i wspólnemu działaniu, a jego lokal powinien to umożliwiać. Przedstawiamy rekomendacje dot. przystosowania lokalu na cel Miejsca Aktywności Lokalnej >> TU

Polecamy także pracę dyplomową p. Katarzyny Funk (Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej) pt. "Wpływ organizacji przestrzeni na rodzaj relacji międzyludzkich (...)". "Tematem niniejszej pracy dyplomowej są relacje międzyludzkie. Bazą części teoretycznej dyplomu jest analiza potrzeby posiadania bliskich więzi społecznych, ich wpływu na życie człowieka, jego poczucie szczęścia oraz ogólne zadowolenie z życia. To poszukiwanie zasad i reguł kształtowania przestrzeni w sposób umożliwiający, ułatwiający i zachęcający do integracji. Na przykładzie kilku warszawskich miejsc aktywności lokalnej dokonana została analiza sposobu funkcjonowania takich obiektów, ich pozytywnych, jak i negatywnych jakości przestrzennych oraz przede wszystkim oceny przez użytkowników. Ostatecznie praca jest próbą sformułowania założeń będących pomocą przy projektowaniu nowych domów sąsiedzkich, (...)". >> TU 

 

Biblioteka. Małe pomysły na wielkie zmiany”. Polecamy poradnik Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP). "Jest to zbiór porad i wskazówek dotyczących aranżacji przestrzeni w bibliotekach". Pobierz także GRĘ "Planowanie biblioteki". 

 

"Architekt jako partner: dialog projektant – użytkownik na wstępnym etapie planowania inwestycji i w trakcie realizacji"   - Polecamy nagranie sesji z V. Forum Praktyków Partycypacji we Wrocławiu (2018).

 

EWALUACJA 

Zachęcamy do zapoznania się z wynikami badań ewaluacyjnych zleconych przez Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy w latach 2015-2016 (pliki poniżej). 

 

 

Pliki do ściągnięcia

  1. (plik: MAL Rekomendacje remontowe.pdf, rozmiar pliku: 306.7 KB)
  2. (plik: Wpływ organizacji przestrzeni na rodzaj relacji międzyludzkich. Praca mgr K.Funk_.pdf, rozmiar pliku: 6361.7 KB)
  3. (plik: Ewaluacja Centrum Społecznego Paca lipiec 2015.pdf, rozmiar pliku: 581.7 KB)
  4. (plik: Ewaluacja Warsztatu Warszawskiego lipiec 2015.pdf, rozmiar pliku: 606.7 KB)
  5. (plik: Raport - Twój MAL Moim Okiem 2018.pdf, rozmiar pliku: 6374.3 KB)
  6. (plik: biblioteka_male_pomysly_na_wielkie_zmiany (1).pdf, rozmiar pliku: 7140.9 KB)