Dołączając do sieci dasz się lepiej poznać sąsiadom, a pracownicy zajmujący się współpracą z mieszkańcami będą mogli korzystać z comiesięcznych bezpłatnych szkoleń i poznać innych przedstawicieli/inne przedstawicielki MAL-i. Do sieci MAL mogą dołączyć zarówno instytucje publiczne (takie jak. np domy kultury, biblioteki), jak i organizacje pozarządowe, prywatne kawiarnie i klubokawiarnie, spółdzielcze kluby osiedlowe.
Dołączenie i uczestnictwo w sieci MAL jest bezpłatne. Miejsca, które chcą dołączyć do sieci MAL muszą jednak zapoznać się i zaakceptować poniższe standardy:
STANDARDY MAL (obowiązujące dla miejsc należących do sieci):
- MAL to miejsce otwarte, które działa zgodnie z zasadą poszanowania indywidualności i godności każdej osoby.
- W MAL-u mieszkańcy mogą m.in. spotkać swoich sąsiadów, uczyć się nawzajem nowych rzeczy (sąsiedzkie warsztaty i szkolenia), organizować spotkania lub po prostu razem spędzać czas.
- W MAL-u nie organizuje się spotkań/agitacji politycznych oraz działań dyskryminujących innych mieszkańców.
- Każdy MAL ma wyznaczoną osobę/wyznaczone osoby kontaktowe ds. MAL –koordynatora/koordynatorkę/animatora/animatorkę MAL
- MAL-e dzielą się bezpłatnie wybraną przestrzenią oraz ew. przedmiotami na działania niekomercyjne, m.in. społeczne, kulturalne, organizowane przez mieszkańców. Informacja o tych zasobach dostępna jest na miejskiej stronie Spółdzielnia Kultury - każdy MAL dzieli się minimum (określoną przez siebie) przestrzenią w wyznaczonych przez siebie dniach/godzinach.
- Wszyscy pracownicy miejsca zostali poinformowani o tym, że ich miejsce należy do sieci MAL i na jakich zasadach ich miejsce współpracuje z mieszkańcami.
- Animatorzy/Animatorki/Koordynatorki/Koordynatorzy MAL-u uczestniczą w szkoleniach/warsztatach przygotowywanych dla sieci przez Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy. Obowiązuje uczestnictwo min. w jednym spotkaniu w ciągu roku (szkolenie dla MAL, Konferencja "Miejsca Otwarte", lub Śniadanie Spółdzielni Kultury). Aktualna informacja na temat spotkań znajduje się na stronie: http://inicjatywa.um.warszawa.pl/ oraz na dedykowanej osobom pracującym w MAL grupie na Facebooku.
Co dalej?
Skontaktuj się z nami – spotkamy się, wyjaśnimy jak w praktyce działają MAL-e, wspólnie obejrzymy Twoje miejsce, odpowiemy na pytania. Jeśli po spotkaniu uznasz, że Twoje miejsce jest gotowe – dodamy je do sieci MAL.
Zadzwoń do osoby, które wspiera MAL-e w Twojej dzielnicy:
- Zuzanna Włodarczyk-Wojtowicz 22 443 34 39 (Białołęka, Mokotów, Ochota, Rembertów, Śródmieście, Ursynów, Wola, Wilanów, Wesoła);
- Adam Markuszewski 22 443 34 48 (Praga-Południe, Praga-Północ, Targówek);
- Joanna Baczko 22 443 31 84 (Bemowo, Bielany, Wawer, Żoliborz)
- Greta Droździel-Papuga 22 443 34 96 (Ursus, Włochy)
lub napisz na mal@um.warszawa.pl.
Co mi to da?
- Wsparcie w tworzeniu sąsiedzkiego miejsca - m.in. możliwość udziału w bezpłatnych szkoleniach, spotkaniach rozwojowych i superwizjach
- Bycie częścią wyjątkowej społeczności osób prowadzących MAL-e z całej Warszawy
- Prawo do używania znaku sieci MAL