Warszawa Lokalna

Warszawa Lokalna

MAL - aktualności

opublikowano: pon, 2016-06-20 14:25, Zuzanna Włodarczyk

Miejsca aktywności lokalnej (MAL) to różnego typu miejsca, które sprzyjają realizowaniu pomysłów mieszkańców, nawiązywaniu sąsiedzkich relacji oraz aktywnemu spędzaniu czasu wolnego w najbliższym otoczeniu. Gdzie powstają nowe MAL? Co dzieje się w już działających? Oto aktualności ze świata warszawskich miejsc aktywności lokalnej!

 

 

2/12/2016: RUSZYŁY KONSULTACJE SPOŁECZNE NOWEGO MAL-U NA WŁOCHACH!

W 2017 r. przy ul. Rejonowej 6/8 dzielnica Włochy planuje otworzyć pierwsze na terenie Włoch miejsce aktywności lokalnej (MAL). Będzie to pierwsza tego typu placówka na terenie tej dzielnicy. Co to za miejsce? Takie, które będzie sprzyjać realizowaniu pomysłów mieszkańców, nawiązywaniu sąsiedzkich relacji oraz aktywnemu spędzaniu czasu wolnego w najbliższym otoczeniu. Miejsca takie wspierają lokalne działania bezpłatnie. Mogą m.in. nieodpłatnie udostępniać mieszkańcom przestrzeń i sprzęt potrzebny do działań, czy współorganizować lokalne wydarzenia. Pracownicy i wolontariusze związani z danym miejscem są otwarci na propozycje i potrzeby wszystkich mieszkańców oraz organizacji pozarządowych. Lokal na ul Rejonowej 6/8 idealnie nadaje się na miejsce aktywności lokalnej. Konsultacje społeczne mają pomóc poznać potrzeby mieszkańców i organizacji pozarządowych związanych z tym miejscem, stworzyć wstępny program/ofertę działań animacyjnych i kulturalnych, a także wstępne aranżacje wnętrza na podstawie zebranych potrzeb.

Aby oferta nowej placówki była jak najlepiej dopasowana do potrzeb i oczekiwań mieszkańców Włoch, Dzilenica zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych. Wspólnie poszukajmy pomysłów na to miejsce! Podczas warsztatów: 3 grudnia (sobota), godz. 11-13.00 oraz 7 grudnia (środa), godz. 17.30-20.30 w  Artystycznym Domu Animacji ADA, ul. Chrościckiego 14. Przysyłając swoje pomysły drogą emailową na adres: promocjawlo@um.warszawa.pl  Zapraszamy także na spotkanie podsumowujące i dowiedz się, jak Twoje pomysły zostaną wykorzystane! 27 stycznia 2017 r. (piątek), godz. 17.30-19.30, Artystyczny Dom Animacja ADA, ul. Chrościckiego 14

Więcej o tyh konsultacjach tu: http://konsultacje.um.warszawa.pl/konsultacja/stworz-z-nami-nowe-miejsce-dla-mieszkancow-wloch 

 

 

23/11/2016: ĆWICZENIA Z DEMOKRACJI

 

Centrum Komunikacji Społecznej zaprasza na „Ćwiczenia z demokracji”. Warsztat, podczas którego zaprezentujemy kilka narzędzi partycypacji, które pomagają mieszkańcom brać aktywny udział w życiu miasta. Podczas spotknai bedziemy rozmawiać m.in. o miejscach aktywności lokalnej, które mogą być miejscem działań młodzieży.

 Zapraszamy na „Ćwiczenia z demokracji. Warsztat dla młodzieży w wieku 13-19 lat.” do Warsztatu przy pl. Konstytucji 4

środa, 30 listopada, godz. 15.30-19.30

 

 

18/11/2016: MAL-E W NOWEJ SIEDZIBIE DOMU KULTURY "KADR" [RUSZYŁY KONSULTACJE SPOŁECZNE]

Rozpoczynają się konsultacje społeczne dla Domu Kultury „Kadr” – co będzie się działo w nowoczesnym budynku przy ul. Rzymowskiego 32? To zależy od mieszkańców.

W listopadzie Dom Kultury „Kadr” zaprasza na cykl wydarzeń odbywających w ramach konsultacji społecznych, w czasie których mieszkańcy i mieszkanki Służewca będą mogli podzielić się swoimi opiniami na temat programu i zagospodarowania nowej siedziby „Kadru” przy ul. Rzymowskiego 32.  Ważną częścią nowej siedziby Domu Kultury „Kadr” będą Miejsca Aktywności Lokalnej dla dorosłych i młodzieży – w tych przestrzeniach to mieszkańcy staną się gospodarzami i będą wspólnie decydować co będzie się w nich działo. Nowa siedziba jest przystosowana do realizacji wielu różnych pasji, oprócz sal warsztatowych dysponuje np. salą teatralną, multimedialną, studiem nagraniowym. W domu kultury będzie też działać kawiarnia artystyczna i specjalna pracownia dla młodzieży – dom będzie miejscem, gdzie można po prostu przyjść i ciekawie spędzić czas. To od mieszkańców zależy, jakie będą się tu odbywać zajęcia i wydarzenia kulturalne, jak urządzona będzie przestrzeń dla dzieci i młodzieży.

Więcej o konsultacjach na stronie: http://konsultacje.um.warszawa.pl/konsultacja/urzadz-sobie-dom-kultury 

 

15/11/2016: EKONOMIA SPOŁECZNA, A MALE-E -PUBLIKACJA DO POBRANIA!

Zachęcamy do zapoznania sie z publiakcją "Aktywna społeczność dla ekonomii społecznej. Niezbędnik dla liderów miejsc aktywności lokalnej", która powstała w wyniku innowacyjnego programu rozwojowego  pn. Active Citizens for Social Enterprise – Aktywna Społeczność dla Ekonomii Społecznej, bazującym na metodologii British Council.

Realizatorami projektu były Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych i Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy, we współpracy z British Council. Program dedykowany jest przedstawicielom instytucji, firm oraz organizacji pozarządowych sprzyjających realizowaniu pomysłów mieszkańców działających w Warszawie zgodnie z ideą miejsc aktywności lokalnej (MAL).

 

14/11/2016:  II. SZKOLENIE DLA WARSZAWSKICH MAL I

Zapraszamy na II szkolenie dla przedstawicieli warszawskich MAL pt. "Niestandardowe formy finansowania działań w MAL-ach". Szkolenie odbędzie się w czwartek 24 listopada w godz. 14.00-18.00 w jednym z MALi - Stacji Muranów (Andersa 13). Podczas szkolenia dowiecie się m.in. o tym jak wykorzystywać crowdfounding, jak pozyskiwać sponsorów oraz o ty jak sięgać po fundusze miejskie. Więcej informacji  na naszej stronie: http://inicjatywa.um.warszawa.pl/na-glownej/niestandardowe-formy-finansowania-dzia-a-w-mal-ach  Prosimy o potwierdzenie przybycia na warsztat na adres mal@um.warszawa.pl lub zwlodarczyk@um.warszawa.pl do 21 listopada.

 

10/11/2016: JESIEŃ W WARSZAWSKICH MAL-ACH

Koniec lata nie musi być końcem lokalnej aktywnosci! Zachęcamy do odkrycia warszawskich miejsc aktywności lokalnej! Baza warszawskich MAL: http://inicjatywa.um.warszawa.pl/siecmal 

 

11/09/2016: EWALUACJA DOMÓW SĄSIEDZKICH - WYKONAWCA WYBRANY

Z radością informujemy, że z końcem września wybrany został wykonawca ewaluacji 3 domów sasiedzkich: 3 pokoi z kuchnią (Białołęka), Mokotowskiego Centrum Integracji Mieszkańców (Mokotów) i Centrum Samopomocy Mieszkańców „Sami Sobie” (Ochota). Ewaluację przeprowadzi Ośrodek Ewaluacji. Wyniki poznamy w grudniu br.

 

7/09/2016: ZA NAMI INAUGRURACJA CYKLU SZKOLEŃ DLA MAL

 6 października odbyła się inauguracja cyklu bezpłatnych szkoleń dla przedstawicieli warszawskich MAL-i. Relacja ze spotkania TU.

 

20/09/2016: NOWE MIEJSCA W BAZIE MAL 

Do bazy warszawskich miejsc aktywności lokalnej dołączył Klub dla Rodzin "Zwalcz Nudę" oraz KluboTeatr Dzika Strona Wisły.

 

 

***

12/09/2016: ZAKTUALIZOWANA BAZA MAL!

Zachęcamy do zapoznania się z zaktualizowaną bazą warszawskich MAL. W Bazie znajduje się obecnie juz ponad 20 miejsc, m.in. kawiarni, domów sąsiedzkich, lokali organizacji pozarządowych. W bazie witamy nowoprzybyłych 3 pokoje z kuchnią i Kawiarnię Posiaduffka.

 

***

6/09/2016: DOŁĄCZ DO SIECI MAL!

Prowadzisz miejsce otwarte na pomysły i potrzeby okolicznych mieszkańców - kawiarnię, klubokawiarnię, dom kultury, bibliotekę, ngo?

Wypełnij FORMULARZ (do pobrania w załączniku poniżej) i wyślij go na mal@um.warszawa.pl 

Dołącz do sieci warszawskich miejsc aktywności lokalnej:

 • Daj się poznać lokalnej społeczności!
 • Korzystaj z comiesięcznych bezpłatnych szkoleń! (ruszają już na jesieni 2016 r.!)
 • Poznaj inne otwarte na inicjatywy mieszkańców miejsca!

Znasz fajne miejsce, które powinno znaleźć się na takiej liście? Daj znam znać! Napisz: mal@um.warszawa.pl

 

 

***

6/09/2016: EKONOMIA SPOŁECZNA W MAL-ACH - BEZPŁATNE SZKOLENIA

Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych i Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy, we współpracy z British Council serdecznie zapraszają do udziału w innowacyjnym programie rozwojowym pn. Active Citizens for Social Enterprise – Aktywna Społeczność dla Ekonomii Społecznej, bazującym na metodologii British Council. Program dedykowany jest przedstawicielom instytucji, firm oraz organizacji pozarządowych sprzyjających realizowaniu pomysłów mieszkańców działających w Warszawie zgodnie z ideą miejsc aktywności lokalnej (MAL).

Cele programu:

 • Rozwój wiedzy i umiejętności osób prowadzących MAL-e w zakresie działań wspierających inicjatywy z obszaru ekonomii społecznej.
 • Wzmocnienie MAL-i  jako podmiotów działających na rzecz rozwoju lokalnego, zrównoważonego rozwoju i wzrostu zaangażowania mieszkańców w społeczną zmianę przy
  wykorzystaniu narzędzi ekonomii społecznej.
 • Rozwój sieci kontaktów i możliwości współpracy między MAL-ami.

Szkolenia odbędą się miedzy 26 września, a 19 października br.  Rekrutacja trwa do dnia 19 września 2016 roku.

Pełny opis cyklu szkoleniowego oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się w załącznikach poniżej. W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt mailowy z Magdaleną Huszczą mhuszcza@fise.org.pl  

 

***

6/09/2016: EWALUACJA 3 DOMÓW SĄSIEDZKICH - ZAPOZNAJEMY SIĘ Z OFERTAMI

4 września skończył sie czas przyjmowania przez Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy ofert na przeprowadzenie ewaluacji 3 warszawskich domów sąsiedzkich. Ewaluacja: 3 pokoi z kuchnią (Białołęka), Mokotowskiego Centrum Integracji Mieszkańców (Mokotów) i Centrum Samopomocy Mieszkańców „Sami Sobie” (Ochota) zostanie zrealizowana na jesieni br., a jej efekty wesprą rozwój badanych domów sąsiedzkich oraz rozwój innych podobnych miejsc powstających w Warszawie.

Wykonawcę zadania powinniśmy poznać do połowy września. Aktualnie Zespół Inicjatyw Społecznych CKS zapoznaje sie z nadesłanymi ofertami, których otrzymaliśmy aż 6!

Pełna treść rozeznania rynku TU oraz w załączniku.

 

***

10/8/2016: KONKURS DLA NGO - DIAGNOZA I REKOMENDACJE DLA NOWEGO MAL NA ULRYCHOWIE

 

Urząd Dzielnicy Wola poszukuje organizacji, która przeprowadzi jeszcze w tym roku (!) diagnozę potrzeb mieszkańców Ulrychowa i partycypacyjnie wypracuje z nimi rekomendacje dot. prowadzenia miejsca aktywności lokalnej w lokalu przy ul. Olbrachta 9. Ogłoszenie konkursowe znajduje się TU.

Celem zadania jest przeprowadzenie diagnozy potrzeb mieszkańców terenu Ulrychów, partycypacyjne wypracowanie rekomendacji na potrzeby utworzenie miejsca aktywności lokalnej (domu sąsiedzkiego) przy ul. Olbrachta 9 (lokal o powierzchni ok. 130 m kw.) oraz zwiększenie świadomości mieszkańców o różnych formach partycypacji obywatelskiej. Realizacja celu powinna przebiegać poprzez zastosowanie różnych form działań np. animacyjnych, integrujących, aktywizujących, edukacyjnych, warsztatowych, jak również poprzez zastosowanie innych form pracy zgłoszonych przez samych mieszkańców w trakcie realizacji zadania.

Termin realizacji zadania: 15 września – 31 grudnia 2016 r.

Środki przeznaczone na realizację zadania: 70 000,00 zł

 

 ***

9/8/2016: II EDYCJA MINIGRANTÓW PRZY PACA 40 ROZSTRZYGNIĘTA!

 

Wyniki można sprawdzić TU. A kolejna edycja już na jesieni!

 

 ***

MINIGRANTY DLA PRAGI-PÓŁNOC, PRAGI-POŁUDNIE I TARGÓWKA!

 

Centrum Społeczne Paca zaprasza do wzięcia udziału w konkursie na minigranty. Celem Konkursu jest zwiększenie aktywności mieszkańców terenu objętego Zintegrowanym Programem Rewitalizacji m.st. Warszawy (dzielnice Praga-Południe, Praga-Północ i Targówek).

Nabór projektów w II edycji 2016 trwa do 1 sierpnia 2016 roku. Kolejne edycje konkursu będą ogłaszane co kwartał w latach 2016-2018. W sumie odbędzie się 12 edycji konkursu.

Wiecej o MINIGRANTACH

 

 ***

13/7/2016: TRZY NOWE MEIJSCA AKTYWNOŚCI LOKALNEJ W RAMACH ZWYCIĘSKICH PROJEKTÓW DO BUDŻETU PARTYCYPACYJNEGO DO ZREALIZOWANIA W 2017 ROKU!

 

Ze zgłoszonych projektów mieszkańcy Warszawy wybrali trzy:

MOKOTÓW / 326 - Międzypokoleniowa Klubokawiarnia /  Celem projektu jest stworzenie na starym Mokotowie Międzypokoleniowej Klubokawiarni, miejsca szczególnie dedykowanego osobom 60 +, które byłoby platformą międzypokoleniową. Zarówno osoby starsze jak i młodsze będą mogły tu interesująco spędzić czas. W klubokawiarni dostępna będzie prasa, szachy, gry planszowe. Działać będzie klub literacki, filmowy, organizowane będą dyskusje, spotkania przy muzyce i gastronomi. Więcej

TARGÓWEK / 1422 - Szklana góra - wielofunkcyjne przeszklone pomieszczenie przy DK Zacisze / Szklana góra to nazwa przeszklonego pomieszczenia, które zostanie dobudowane do Domu Kultury Zacisze. Wielofunkcyjna przestrzeń będzie dostępna dla wszystkich mieszkańców przez cały rok. Każdy będzie mógł w komfortowych warunkach zagrać w dostępne na miejscu gry, wymienić się książkami, napić się herbaty, czy miło spędzić czas ze znajomymi. Więcej

WAWER / 720 - Artystyczna pracownia letnia / Projekt zakłada zaprojektowanie i wybudowanie zadaszonego tarasu, który pełniłby funkcję letniej pracownii, plenerowej sceny, a także miejsca spotkań mieszkańców. Taras przylegałby do budynku WCK Filia Aleksandrów. Więcej

GRATULUJEMY!

 

***

 

ZAPRASZAMY DO KAWIARNI PRZY CENTRUM SPOŁECZNYM PACA!

Od maja przy Centrum Społecznym Paca (ul. Paca 40, Grochów) działa Kawiarnia Wolna Przestrzeń prowadzona prze Fundację Rodzinną. W kawiarni wypijecie pyszną kawę, spróbujecie smakowitych ciast i kanapek, miło spędzicie czas. A dodatkowo wesprzecie działalność co-worku i klubiku dla dzieci za ścianą, które są finansowane z dochodów Kawiarni. Zapraszamy, zwłaszcza że ceny są na prawdę przyjazne :)

 

***

 

BUDŻET PARTYCYPACYJNY - GŁOSUJ NA MIEJSCA AKTYWNOŚCI LOKALNEJ!

 

Dla mieszkańców Warszawy coraz ważniejsze stają się miejsca aktywności lokalnej - miejsca, w których mogą spotkać sąsiadów, wspólnie coś zrobić, zrealizować swój projekt lub po prostu wspólnie spędzić czas! Jeśli i Tobie brakuje takich miejsc- zagłosuj na nie w budżecie partycypacyjnym (masz czas do 24 czerwca)!

Lista wybranych projektów TU 

***

 

MIEJSCE AKTYWNOŚCI LOKALNEJ PRZY KŁOBUCKIEJ 14 (URSYNÓW) - ZAPROJEKTUJ JE Z NAMI!

 

W 2017 r. przy ul. Kłobuckiej 14 otwarte zostanie pierwsze na terenie Ursynowa Miejsce Aktywności Lokalnej (MAL). Będzie to pierwsza tego typu placówka na terenie Osiedla Wyczółki, jak i całego Ursynowa. Dzielnica Ursynów, aby oferta nowej placówki była jak najlepiej dopasowana do potrzeb i oczekiwań mieszkańców Ursynowa, dlatego zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych.

Konsultacje trwają od 9 do 30 czerwca 2016 r.

Dowiedz się więcej TU.

 

***

JAKIEGO MAL CHCĄ MIESZKAŃCY BEMOWA? [SPRAWOZDANIE Z WARSZTATÓW]

 

Proces „W stronę lokalnego, dzielnicowego punktu wsparcia działań obywatelskich – Bemowskiej Poradni Obywatelskiej – Inkubatora Społecznego zrealizowało Bemowskie Centrum Kultury na zlecenie i w partnerstwie z Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy w dniach: 16 grudnia, 8 i 23 stycznia 2015 i 5 lutego 2016. W wyniku spotkań i prowadzonych dyskusji uczestnicy warsztatów stworzyli wstępną wizję miejsca aktywności lokalnej, oddanego na potrzeby działań społecznych mieszkańców, organizacji pozarządowych i grup nieformalnych. Sprawozdanie z warsztatów TU.

 ****

POZNAJ WOLSKIE MIEJSCA AKTYWNOŚCI LOKALNEJ!

 

Dzielnica Wola moze pochwalic się obecnie 2 miejscami aktywnosci lokalnej, do których niedługo dołączy trzecie!

 • Klub sąsiedzki przy Młynarskiej 35a - działa przy Młynarskiej 35a jako filia Wolskiego Centrum Kultury. Więcej
 • Piaskownica -  przy ulicy Piaskowej 7. Prowadzi ją Fundacja NEBO. Działa od marca 2016 r. Facebook
 • (w przygotowaniu) miejsce aktywności lokalnej przy ul. Olbrachta 9

 

Pliki do ściągnięcia

 1. (plik: Bemowo MAL Sprawozdanie z warsztatów.pdf, rozmiar pliku: 270.5 KB)
 2. (plik: Ekonomia społeczna w MAL Zaproszenie.doc, rozmiar pliku: 74.5 KB)
 3. (plik: Ekonomia społeczna w MAL Formularz.doc, rozmiar pliku: 69.5 KB)