Warszawa Lokalna

Warszawa Lokalna

Legalni Sąsiedzi

opublikowano: pt, 2016-10-14 13:51, a.matan

Mieszkanki i mieszkańcy Warszawy, którzy do tej pory samotnie zmagali się z lokalnymi przepisami dotyczącymi wynajmu terenu pod sąsiedzkie wydarzenie lub uzyskania niezbędnych zgód, zyskali kolejny drogowskaz w postaci prostej publikacji – Legalni sąsiedzi, czyli o czym warto pamiętać organizując wydarzenie sąsiedzkie w przestrzeni publicznej. Broszura informacyjna została przygotowana przez Zespół Inicjatyw Społecznych działający w Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta. Urzędnicy zbierali informacje, jakie prawne aspekty organizacji lokalnych wydarzeń najbardziej nurtują zarówno debiutujących w tej roli, jak i doświadczonych sąsiedzkich animatorów  i starali się odpowiedzieć na kluczowe pytania.

Jakie informacje można znaleźć w Legalnych? Przede wszystkim, podstawowe zagadnienia dotyczące kontaktu z właścicielem terenu – jak sprawdzić, kto zarządza danym terenem,  jak odnaleźć się  w skomplikowanym systemie podwórek, ulic, skwerów, terenów zielonych i nie załatwiać spraw formalnych na ostatnia chwilę. Sąsiedzkie wydarzenie ma inny charakter niż masowa impreza, dlatego jego organizatorom często może wydawać się, że jego kameralny charakter zwalnia ich z uzyskania podstawowych zgód i nie zwracają uwagi na formalności. Autorki podręcznika są przekonane, że wszystko „krok po kroku” można załatwić, ale wymaga to także dobrej woli obu stron – urzędników i organizatorów lokalnych wydarzeń.

Korzystający z Legalnych  będą mogli dowiedzieć się, z kim ustalać kwestie dzierżawy podwórka, a do kogo zgłosić się, gdy interesuje nas teren w najbliższym parku. Ale wydarzenia sąsiedzkie to także kiermasze, potańcówki, sprzedaż lokalnych wypieków, pokazy filmowe. Każda z tych form również jest określana konkretnymi przepisami, dlatego staraliśmy się znaleźć odpowiedzi na temat legalnej sprzedaży w czasie sąsiedzkiej garażówki, praw autorskich do utworów muzycznych i filmowych, czy legalnej organizacji konkursów i loterii – podkreślają członkinie Zespołu Inicjatyw Społecznych. Warto jednak zaznaczyć, że Legalni sąsiedzi mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie wyjaśniają szczegółowo każdej możliwej sytuacji i nie są opinia prawną. Każde wydarzenie lokalne ma indywidualny charakter, często bywa niestandardowe, dlatego traktujemy tę publikację raczej jako drogowskaz niż instrukcję postępowania i czekamy na uwagi czytelników – jest to pierwsza wersja podręcznika, ale zachęcamy wszystkich do współtworzenia jej razem z nami.

Pliki do ściągnięcia

  1. (plik: Legalni Sąsiedzi 2016_0.pdf, rozmiar pliku: 442.9 KB)