Warszawa Lokalna

Warszawa Lokalna

Miejsca Aktywności Lokalnej - co to jest

opublikowano: czw, 2014-02-27 15:23, zwlodarczyk

Zdjęcie przedstawia sąsiedzkie gotowanie w jednym z Miejsc Aktywności Lokalnej fot. Sąsiedzkie gotowanie w jednym z Miejsc Aktywności Lokalnej (MAL)

Miejsce Aktywności Lokalnej (MAL) to możliwość bezpłatnego korzystania z oferty lub przestrzeni różnych miejsc położonych blisko domu. Działania w ramach MAL-u prowadzą pasjonaci, możesz wziąć w nich udział, kiedy masz na to czas i ochotę.

Znajdź MAL-e blisko domu, a oszczędzisz czas na dojazdy i poznasz osoby z Twojej okolicy.

W MAL-u możesz:  

  • poszerzać swoje pasje, inspirować się, uczyć nowych rzeczy  
  • pobyć z ludźmi o podobnych zainteresowaniach  
  • ciekawie spędzić rodzinny czas  
  • realizować swoje pomysły  

 

 

CO MÓWIĄ O MAL-ACH MIESZKAŃCY

Pomiędzy miejscem pracy a naszym domem istnieje przestrzeń do odpoczynku – spędzania czasu wolnego i budowania więzi z otoczeniem.

 

MARCIN : Do Warszawy przyjechałem na studia – z malej miejscowości, chciałem poznać dzielnicę, sąsiadów i tak minąłem MAL – i wszedłem. Chodzę na różne warsztaty, rozmawiam z ludźmi o życiu dzielnicy, ostatnio np. o tym, że drzewo nam wycięli.   

 

MONIKA: Szukałam miejsca, gdzie mogłabym mój szalony pomysł z planszówkami zrealizować, odezwałam się do MAL-u, wcześniej MAL-e były dla mnie zupełnie obce, i tak zaczęłam organizować spotkania.   

 

PATRYK: Chciałem coś robić z dzieckiem, znaleźć coś dla syna i dla mnie – sąsiad organizował warsztaty w MAL-u i nas zaprosił.   

 

 

GDZIE ZNAJDZIESZ MAL-E

W Warszawie działa obecnie ponad 100 różnych MAL-i - miejsc otwartych na sąsiedzkie działania. Miejsca te tworzą sieć MAL, a poznasz je po znaku sieci MAL Zobacz, do których MAL-i Ci najbliżej!

Kto prowadzi te miejsca? 

  • instytucje publiczne (np. domy kultury, biblioteki) 
  • organizacje pozarządowe (stowarzyszenia, fundacje) 
  • spółdzielnie mieszkaniowe i rady osiedli (np. kluby osiedlowe) 
  • lokalni przedsiębiorcy (np. klubokawiarnie) 

 

 

CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA:

 

Dlaczego każdy MAL jest inny?

Oferta i charakter każdego miejsca zależy od prowadzącego (w tym jego możliwości lokalowych i finansowych), ale i od pomysłowości i energii mieszkańców i mieszkanek go odwiedzających. Ważne jest jednak to, co łączy wszystkie MAL-e: otwartość, elastyczność, współpraca i lokalny charakter.  

 

Dlaczego  mogę skorzystać z oferty/przestrzeni MAL-u za darmo?  

MAL-e opierają się na społecznym zaangażowaniu mieszkańców i mieszkanek – to oni realizują tu swoje pomysły, prowadzą spotkania, rozkręcają wspólne inicjatywy. Każdy daje coś od siebie, a walutą jest zaangażowanie i chęci, a nie pieniądze.  

Większość MAL-i finansowana (lub współfinansowana) jest ze środków Miasta Stołecznego Warszawy. Pozostałe miejsca proponują bezpłatną ofertę i darmowo udostępniają swoją przestrzeń gdyż osoby je prowadzące widzą wartość we współpracy z mieszkańcami i włączaniu się w życie okolicy.

Jednym ze strategicznych celów Miasta zgodnie ze Strategia Warszawa 2030 jest wspieranie tworzenia odpowiedzialnej wspólnoty mieszkańców i mieszkanek Warszawy. Dowiedz się więcej o tym celu i Strategii Warszawa 2030.   

 

Co to jest sieć MAL?

To grupa łącząca wszystkie MAL-e w Warszawie. Dzięki niej Tobie łatwiej jest znaleźć miejsce w interesującej cię części miasta, a osobom pracującym w MAL-ach wymieniać się informacjami i doświadczeniami związanymi z prowadzeniem MAL.  

 

 

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?

Wsparciem i animacją sieci warszawskich Miejsc Aktywności Lokalnej od 2013 r. zajmuje się Wydział Wzmacniania Wspólnoty Lokalnej w Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy. Skontaktuj się z nami! Napisz mal@um.warszawa.pl lub zadzwoń Zuzanna Włodarczyk-Wojtowicz 22 443 34 39, 22, Adam Markuszewski 22 443 34 48, Joanna Baczko 22 443 31 84, Greta Droździel-Papuga 22 443 34 96.