Warszawa Lokalna

Warszawa Lokalna

Jak wspierać społeczność lokalną?

opublikowano: 2015-11-19 15:04, Zuzanna Włodarczyk

Dla lokalnych przedsiębiorców

Prowadzisz (klubo)kawiarnię, sklep, prywatny teatr lub inny lokalny biznes, ale chcesz też wspierać lokalne działania mieszkańców? Super!

1. Zastanów się jakiego typu wsparcie chcesz im od siebie zapewnić (np. udostępnianie przestrzeni, użyczanie sprzętu (np. rzutnika), wsparcie w organizacji i promocji lokalnych wydarzeń, wsparcie innego typu…?). Możesz zacząć od ograniczonego wsparcia, i później, w miarę swoich możliwości, rozszerzać jego zakres.

2. Wybierz pracownika lub pracowników, którzy będą osobami kontaktowymi dla mieszkańców. Umieść kontakt do nich (choćby mailowy) na swojej stronie internetowej, fan page’u, tabliczce informacyjnej w lokalu. (Ułatwi to współpracę i Tobie, i mieszkańcom).

3. Poinformuj mieszkańców o tym, że Twój biznes wspiera działania lokalne i o tym, w jakim zakresie to robi.

4. Dołącz do sieci warszawskich Miejsc Aktywności Lokalnej! Poznawaj inne miejsca aktywności lokalnej, korzystaj z darmowych szkoleń i wsparcia promocyjnego.

 

☞ Dla urzędów, instytucji i rad osiedli

Urzędy dzielnic i jednostki organizacyjne Urzędu Miasta (np. domy kultury, ośrodki pomocy społecznej, biblioteki) oraz rady osiedli mogą otworzyć się na współpracę z mieszkańcami. Mogą wykorzystywać do tego zasoby własne, zewnętrzne, jak i zasoby lokalnej społeczności.

Urząd dzielnicy m.st. Warszawy może określić potrzebę  i zlecić (np. w otwartym konkursie ofert) stworzenie domu sąsiedzkiego. (Zobacz jak zrobiła to Dzielnica Wola). Lokalne Domy kultury i biblioteki mogą otworać się na współpracę  z mieszkańcami lub przekształcić (lub otworzyć nową) filię, która będzie mieć charakter domu sąsiedzkiego. Zobacz jak robi to np. Białołęcki Ośrodek Kultury (3 pokoje z kuchnią), Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ochota (Przystanek Książka), Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia Dzielnicy Mokotów (Mokotowskie Centrum Integracji Mieszkańców).

Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy pomoże Wam w otwieraniu się na lokalną społeczność, otwarciu nowego domu sąsiedzkiego lub uruchomieniu funkcji Miejsca aktywności lokalnej w istniejących już lokalnych instytucjach. Kontakt: Zuzanna Włodarczyk-Wojtowicz, zwlodarczyk@um.warszawa.pl, 22 443 34 39.

 

✌ Proces otwierania sie różnego typu miejsc na potrzeby społeczności lokalnej trwa! Zainspiruj się już prowadzonymi działaniami:

Program Dom Kultury +

Program Biblioteka +

Model Organizowania Społeczności Lokalnej

 

Pliki do ściągnięcia

  1. "Kodeks Dobrych praktyk dotyczący funkconowania klubokawiarni w przestrzeni m.st. Warszawy" (Warszawa 2014) (plik: kodeks dobrych praktyk klubokawiarnie UM.pdf, rozmiar pliku: 3158.9 KB)
  2. "Kodeks Dobrych praktyk dotyczący funkconowania klubokawiarni w przestrzeni m.st. Warszawy" - logotypy (Warszawa 2014) (plik: kodeks_logotypy.pdf, rozmiar pliku: 2127 KB)
  3. ZOOM na Domy Kultury (plik: zoom na dk publikacja.pdf, rozmiar pliku: 5902.4 KB)